Něco hřejivého, ultra zdravého, detoxikačního a výborného. Přesně tyto slova jsem měla na mysli, když jsem přemýšlela nad svou včerejší večeří. Díky chladnému deštivému počasí a tím jak jsou všichni kolem nemocní, jsem měla potřebu tělíčku dopřát trochu toho ultra zdraví, které ho ochrání před vlezlou zimou a poletujícími bacily. Miso pasta je perfektní na posílení imunitního systému a já ji miluji v jakékoli podobě/barvě. Tato lahodná slaná pasta původně pochází z Japonska a vyrábí se fermentací buď sójových bobů, ječmene, rýže nebo pšenice. Na pultech ji uvidíte v mnoha barvách, žlutá, červená, hnědá, ale také černá, dle toho z čeho je vyrobena.

miso-turnip-soup-4

Krásnou barvu dodá polévce kurkuma, která má protizánětlivé účinky a pomáhá zpátky nakopnout unavené tělo. Shiitake houby jsou tradiční asijské léčivé houby, které bojují s viry, vysokým tlakem a jsou plné antioxidantů. Vodnice dodá polévce sladkost, obsahuje z 90% vodu, takže je lehce stravitelná a má antibakteriální účinky. Poslední, co nesmí polévce chybět, jsou mé oblíbené soba noodles (pohankové nudle), které jí dodají oříškovou chuť a udělají z ní dokonalé, plnohodnotné a syté jídlo. Takže když to shrneme…hřejivé, ultra zdravé, detoxikační a výborné!

dsc_0336

miso-turnip-soup-7

Počet porcí: 4

Doba přípravy: 30 minut

Ingredience:

  • 2 střední vodnice, nakrájet na kostky
  • 50-100g sušených shiitake hub, dle potřeby/chuti
  • 1,5 lžičky kurkumy
  • 4 hrnky vody
  • 5 lžic světlé miso pasty
  • 1 balíček 100% pohankových soba noodles
  • ½ palce zázvoru
  • hrst jarní cibulky k podávání

Postup:

Shiitake houby nechejte namočit dle instrukcí na obale.

Do velkého hrnce přidejte vodnici, kurkumu, rozkrojené houby a zalijte vše vodou. Přiveďte k varu a poté stáhněte a nechte vařit 15 minut, dokud není vodnice měkká. Odeberte jeden šufánek vody, smíchejte jej s miso pastou a přidejte zpět do polévky. Miso už nevaříme, zabili bychom v něm pak to dobré.

Soba noodles uvaříme dle návodu na obale. Vaří se velice krátce! Po scezení, je propláchněte studenou vodou, abyste zastavili proces vaření a jemně je od sebe oddělte, aby se vám neslepily.

Nudle rozdělte na talíře, přelijte je kurkumovým vývarem a posypte nakrájenou jarní cibulkou. Pokud vám polévka zbyde a budete ji ohřívat, pozor na vysoké teploty, miso pak ztrácí své zázračné účinky.

miso-turnip-soup-2